Najnowsze wpisy, strona 5


wrz 24 2013 Optyczne powiekszanie mieszkania
Komentarze: 0

Człowiek z natury przyzwyczajony jest do większych przestrzeni. Z tego też powodu znacznie lepiej czujemy się w dużych, przestrzennych mieszkaniach, dlatego mieszkania z dużym metrażem cieszą się powodzeniem i budzą szacunek. Istnieje jednak kilka sposobów, by nawet małe mieszkanie wydawało nam się przestrzenne i większe niż w rzeczywistości.

 

Istotną rolę odgrywa tu wystrój wnętrz. Powinniśmy przede wszystkim zredukować wszelkie bariery i ograniczenia. Można w tym celu zrezygnować ze ścianki działowej między salonem a kuchnią, zlikwidować wszelkie kotary, zmienić zasłony itp. Przestrzeń wyda nam się wówczas większa, zarówno od strony kuchni, jak i pokoju. Dużą rolę odgrywa też kolorystyka. Jasne kolory sprawiają, że mieszkanie wydaje się większe i bardziej przestrzenne. Dlatego, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu mieszkania możemy pomalować ściany na jasne, intensywne kolory - żółty, zielony, błękitny. Również jasna podłoga daje podobne efekty. Oprócz tego optyczne złudzenie przestrzenności dają duże lustra. W pokoju możemy więc zamontować szafę z przesuwanym dużym lustrem jako skrzydłem, możemy też powiesić lustro w korytarzyku lub na którejś ze ścian salonu. Również duże, odpowiednio dopasowane kolorystycznie obrazy mogą spełnić podobną funkcję. Jeśli zależy nam na tym, by mieszkanie wydawało się wyższe dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian w pionowe pasy, dzięki temu nasz mózg będzie uważał, że mieszkanie jest wyższe niż w rzeczywistości. Poza tym wiele zależy również od typowego wystroju wnętrz czyli układu i rodzaju mebli. Jeśli meble stoją ciasno obok siebie nie wpłynie to pozytywnie na wizualne doznania przestrzenne. Znacznie lepiej będzie jeśli między nimi będą występować wolne miejsca. Oczywiście jest wiele innych sposobów na optyczne powiększenie mieszkania, jednak te podstawowe sposoby są dosyć skuteczne.

wrz 23 2013 Kominek, czyli jak dodać mieszkaniu “ciepła”...
Komentarze: 1

Centralnym punktem salonów w wielu domach od wieków było palenisko, a później piec i kominek. To wokół niego organizowało się życie rodziny (a nie wokół telewizora jak jest teraz w wielu domach), ogień zapewniał przytulność, działał na wyobraźnię, relaksował i dodawał mieszkaniu “ciepła” - dosłownym i przenośnym znaczeniu.

 

Dziś czasy się nieco zmieniły i nie każdy może sobie pozwolić na piec czy tradycyjny kominek w swoim mieszkaniu. Po prostu - kiedy mamy centralne ogrzewanie wydaje nam się, że ich nie potrzebujemy - mamy w końcu zewnętrzne źródło ciepła. Obecnie jednak w coraz większej liczbie mieszkań, które nie posiadają komina często można zauważyć kominek elektryczny, który co prawda nie zawiera tradycyjnego paleniska, jednak w pewnym stopniu wciąż spełniają swoje zadanie. Nawet złudzenie palącego się okna pozytywnie wpływa na wnętrza, rozświetla je, buduje poczucie intymności i bliskości. Taki kominek nie wymaga też żadnego nakładu sił (w odróżnieniu od tradycyjnego, o który trzeba dbać), nie zajmuje też wiele miejsca. Obecnie na rynku dostępny jest bogaty wybór stylowych kominków elektrycznych, które mogą ożywić wnętrza mieszkań w blokach czy apartamentowcach. Salon jest takim miejscem w mieszkaniu, które aż się prosi o miejsce integrujące rodzinę, o miejsce przy którym można posiedzieć, prowadzić rozmowy, wyciszyć się. Żaden telewizor nie zastąpi wrażenia ognia, towarzyszącego ludzkości od wieków. I choć czasy się zmieniają, od ognisk przeszliśmy przez piece, po centralne ogrzewanie, to jedna potrzeba ognia pozostaje w podświadomości wielu osób. I nawet zwyczajny kominek elektryczny potrafi ożywić wnętrza mieszkań, dodać przytulności, atmosfery poufności i intymności. Ogień, zdaniem wielu, ma pewne właściwości hipnotyczne, a widok palących się polan potrafi działać kojąco i relaksująco.