Archiwum 26 września 2013


wrz 26 2013 Mieszkanie w stylu minimalistycznym
Komentarze: 0

Minimalizm to obecnie modny termin, choć do niego akurat trudno odnieść kategorię “modny”, gdyż niejako z założenia przeciwstawia się temu co modne i chwilowe, skupiając się na tym co podstawowe i niezbędne. Faktem jest jednak, że coraz więcej ludzi interesuje się tą tematyką i zaczyna wprowadzać w życie rozwiązania charakterystyczne dla filozofii minimalistycznej - również w kontekście aranżacji wnętrz.

 

Minimalizm jest szerokim pojęciem i odnosi się nie tylko do aranżacji wnętrz, ale przede wszystkim do ogólnej filozofii życiowej (czerpiącej wiele z tradycji zen), która postuluje, by skupić się na tym co dla nas najważniejsze, dzięki czemu korzystamy z tego pełniej, czujemy się lepiej, jesteśmy szczęśliwsi. Nieszczęśliwość i brak satysfakcji z życia według teoretyków minimalizmu (do najbardziej znanych należy popularny bloger Leo Babauta) wynika z nieustannego rozpraszania przez nadmiar rzeczy - przez nadmiar rzeczy do zrobienia, nadmiar obowiązków i zobowiązań, którymi codziennie się obarczamy, przez nadmiar drobiazgów, ubrań, gadżetów i bodźców, którymi jesteśmy otoczeni. Nie możemy przez to skupić się na tym, co naprawdę istotne, życie nam umyka, jesteśmy jakby poza nim, ciągle zaprzątając sobie głowę niepotrzebnymi rzeczami i nowymi pragnieniami. Minimalizm to odejście od konsupcjonizmu na rzecz świadomego życia, na rzecz skupienia się na tym co aktualne i ważne.

 

Minimalizm ma również odniesienie do wnętrz naszych mieszkań. Mieszkania, które są zagracone nie tworzą przestrzeni odpowiedniej do skupienia i pełnego korzystania z życia. Rozmaite przedmioty, ozdoby i wszelki nadmiar rozpraszają, powodują stres i dyskomfort. Aranżacje wnętrz w stylu minimalistycznym polegają na zbudowaniu przestrzeni, w których na widoku jest tylko to, co istotne - łóżko, stół, krzesła. Minimalizm to przede wszystkim funkcjonalność, porządek i estetyka. Wszelkie drobne przedmioty powinny być schowane w szafkach, stoły, biurka i półki powinien być pozbawiony wszelkich zbędnych przedmiotów. Również podłoga nie powinna być zagracona.

 

W mieszkaniu minimalisty powinno znajdować się tylko to co istotne, bez żadnego nadmiaru. Jednolita kolorystyka, aranżacje oparte o proste figury geometryczne, bez ozdób, bez zbędnej finezji. Jeśli czegoś nie używamy przez rok oddajemy to potrzebującym lub wyrzucamy. Minimaliści nie chodzą co miesiąc do sklepów po nowe ubrania, nie czują potrzeby kupowania tylko po to by mieć. To świadome wyrzeczenie się wszelkich rzeczy, które nie są nam niezbędne do życia i pracy. Dlatego też mieszkania osób, które zdecydowały się na aranżacje wnętrz w stylu minimalistycznym wyglądają często na puste, ascetyczne, czasem nawet surowe. Zwolennicy minimalizmu twierdzą, że właśnie w takich przestrzeniach najlepiej jest skoncentrować się na teraźniejszości i aktualnie wykonywanym zadaniu. Bez rozpraszania przez rozmaite przedmioty, które dopominają się naszej uwagi, bez nieustannego ulegania pragnieniom.